Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle hastane servislerinde ya da yoğun bakım ünitelerindeki hastalarının bakımlarının daha kolay olabilmesi ve hasta konforunun arttırılması adına üretilmekte olan yataklara hasta yatağı veya hasta karyolası denilmektedir. Bu ürünler sayesinde hastaya refakatçiler ya da sağlık görevlileri tarafından yapılacak olan müdahaleler daha kolay olur. Hastanelerde bulunan hasta karyolaları genellikle motorludur. Hastanın yataktan düşmemesi ve zarar görmemesi adına yan korkulukları vardır. Bu ürünler sayesinde yatan hastanın daha rahat bir şekilde pozisyon değiştirebilmesi sağlanır. Hasta yatakları evlerde de kullanılabilir. Hastane içerisi kullanımlarda genelde 3 ya da 4 motorlu hasta karyolaları tercih edilmektedir. Evlerde kullanılmakta olan hasta karyolaları ise genellikle biraz daha uygun fiyatlı olan iki motorlu ya da dual motorlu olanlardır. Ayrıca manuel olarak çalışan hasta karyolaları da vardır. Bu yataklar motorlu olan modellere göre daha az maliyetlidir.

Hasta karyolaları genel anlamda elektrikli ve manuel olmak üzere iki farklı gruba ayrılmaktadır. Manuel olan ürünler tek ya da çift ayarlı olarak iki gruba ayrılır. Elektrikli hasta yatakları kumanda yardımı ile kontrol edilen motor sistemine sahiptir. Motor sayısının artması ile yatağın performansı da artar. Elektrikli hasta karyolaları kolon motorlu, dört motorlu, üç motorlu, iki motorlu, dual motorlu ve tek motorlu olmak üzere altı farklı gruba ayrılır. Ayrıca ihtiyaca göre değişen lazımlıksız ve lazımlıklı olmak üzere iki farklı hasta yatağı mevcuttur. Lazımlıklı olan modellerde orta bölümde bir boşluk bulunur. Böylelikle hastalar yatak üzerindeyken de tuvaletini yapabilir. Hasta yatakları üretimi için kullanılan malzemelerde kalite son derece önemlidir. Kalın profiller kullanılarak yapılan hasta yatakları diğerlerine göre daha dayanıklıdır. Ayrıca yatağın kolay hareket edebilmesi için kullanılan tekerleklerin taşıma gücü ve kalitesi de önem taşıyor. Karyola üzerindeki boya kalitesi ve işçiliğin iyi olması da ürünün daha uzun süre kullanılabilmesine olanak tanır. Bazı hasta yatakları yalnızca demir profiller ile üretilirken bazıları ise anti-bakteriyel plastik ile kaplanmaktadır. Plastik (ABS) kaplamlar demir kaplamalara oranla daha güzel bir görüntü sağlar. Ev kullanımlarında demir kullanımı yerine plastik (ABS) kaplama ürünlerin tercih edilmesi yatakta yatan kişinin psikolojisi açısından olumlu olacaktır.

Hasta Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kullanılacak Olduğu Yere Uygun Mu?

Manuel mi Motorlu mu?

Fonksiyonları İhtiyacı Karşılıyor mu?

Hasta yatakları, yatarak bakılması gereken hastaların daha konforlu olmasını sağlar. Aynı zamanda refakatçilerin ve sağlık görevlilerinin hastayla daha kolay bir şekilde ilgilenebilmesine olanak tanır. Peki, hasta yatağı seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Seçim yaparken ilk dikkat edilmesi gereken konu kullanılacak olduğu yerdir. Hastane servisinde mi, yoğun bakımda mı yoksa evde mi kullanılacak bu belirlenmelidir. Koyulacak olan yerin ölçüleri ile karşılaştırılmalı ve yatağın sağ ve solunda yeterli boşluk kalacak şekilde seçilmelidir.

Manuel olan yataklarda fonksiyonlar elle kullanılır. Hasta konforu için ayarlanacak pozisyonlar üzerinde bulunan kollar yardımı ile ayarlanır. Motorlu hasta karyolalarında uzaktan kumanda yardımı ile fonksiyonlar ayarlanabilir. Manuel olan modellere göre daha fazla özelliğe sahiptir. Elektrikli yatak karyolalarında ise motor sayısı ve motor gücüne dikkat edilmesi gerekir. Hastanın kilosu ile uygun olacak motor gücüne sahip yatakların tercih edilmesi gerekmektedir. 100 kilo üzerinde olan hastalarda dual motorlu hasta yatakları yetersiz kalacaktır. Bu nedenle iki motorlu olanlar tercih edilmelidir. Fiyat olarak manuel hasta yataklarına göre daha yüksek fiyatlı olan motorlu karyolalar daha fazla özelliğe sahiptir.

Elektrikli hasta yataklarında üründe kullanılan motor sayısına bağlı olarak fonksiyonlar değişir. Manuel olanlarda iki tek ve çift ayarlı olmak üzere iki çeşit vardır. Ayrıca lazımlıksız ve lazımlıklı modellerde bulunmaktadır. Burada seçim yaparken dikkat edilmesi gereken konu hastanın ihtiyaçlarıdır.

Yatak Kısmı Nasıl Olmalı?

İskelet Yapısı Dayanıklı Mı?

Tekerlek Yapısı Nasıl Olmalı?

Hastanın sürekli olarak üzerinde olacağı düşünüldüğünde yatak seçimi büyük bir önem taşımaktadır. Yatakların çökme sorunu ile karşılaşmaması adına yeterli sertlikte olması gerekir. Kullanım fonksiyonlarına uygun olacak şekilde bir yatak tercih edilmelidir.

Hasta yatakları iskeletin demir kullanılmaktadır. Üründe kullanılmış olan demirin kalınlığı ve birleştirilmesi sırasındaki kaynak işçiliği yatakların dayanıklılığını etkiler. Bu nedenle hasta yatağı seçimi yaparken iskelet yapısına dikkat edilmelidir.

Hasta yataklarındaki önemli konulardan bir tanesi de tekerleklerdir. Tekerleklerin kaliteli ve dayanıklı olması gerekir. Ayrıca zeminde kaymamalıdır. Hasta yataklarında kullanılan 4 tekerden en az iki tanesi kilit mekanizmasına sahip olmalıdır. Ayrıca kilolu olan hastalar için kullanılan yataklarda taşıma kapasitesi yüksek tekerler tercih edilmelidir. 

Walker Yürüteç Nedir?

Çeşitli geçici sakatlıklar ya da kalıcı kısmi yürüme kaybı durumlarında yürüme işlevini gerçekleştirebilmek için çeşitli ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Bu ekipmanlar rahatsızlığı olan kişilerin sorunlarının kısmı olarak ortadan kalkmasına ve hayatlarının daha iyi bir hal almasına yardımcı olur.
Walker hasta yürüteçleri dengeyi arttırmak, alt ekstremite üstüne kısmi ya da tam yük vermemek için kullanılır. Kullanım amaçlarına bağlı olarak el tutamakları, platform ekleri, katlanma mekanizması, oturma yüzeyi, sepet, tekerlerler vs ayarlanabilir. Walker yürüteç modelleri arasından bir seçim yapılacağı zaman ayarlanabilir modellerin tercih edilmesi çok daha iyi olacaktır. Böylelikle aşırı dik durma ya da vücudun öne eğilme gibi yanlış konumlanması engellenebilir. Walker yürüteç yürüme esnasında baston ya da koltuk değneğine oranla en üst seviyede destek sağlar. Bu sebeple yavaş ve zor yürüyebilen hastalar değişik büyüklük ve tipte yürüteçler kullanmalıdır.
Erpomed olarak sağlık sektöründe sunmuş olduğumuz çözümler ile başarılı adımlar atıyoruz. Erpomed Hastane Ekipmanları San. Tic. Ltd. Şti.’nin ‘’Konforlu Yaşam Çözümleri’’ arasında olan Walker yürüteçler metal bir kadroya sahiptir ve son derece hafiftir. Kullanan kişinin yorulmasına ve zorlanmasına sebep olmaz. Hafif olmasının yanı sıra katlanabilir olması ile de hem kullanım hem de saklama kolaylığı sunar. Üzerinde yer alan pimleri sayesinde boy ayarı rahatlıkla yapılabilir. Zeminle temasında kayma gibi sorunlar yaşatmaz ve güvenle kullanılabilir.

Walker Yürüteç Faydaları Nelerdir?

Walker yürüteç, genellikle diz, kalça ve bacak ameliyatları ve protez kullanımı ardından doktor tarafınca tavsiye edilerek kullanılan bir üründür. Walker yürüteç, dört ayaklıdır ve bu kullanan hastaya büyük bir güven verir. Bu özelliği ile koltuk değneği ve kanedyen gibi ürünler geri planda kalır. Walker yürütecin kullanımında en büyük güç ve destek kollardır. Kol kuvveti yardımı ile yürüme sağlanır. Yürüteçlerin oturaksız, oturaklı, sepetli ve tekerlekli gibi farklı çeşitleri vardır. Katlanabilir olması ile rahatlıkla katlanarak yer kaplaması durumunun önüne geçilir.
Yürütecin kullanımında bir adım mesafesi kadar yürütecin ileri itilmesi ve kollardan güç alınarak, sağlam olan ayak öne doğru atılır, güçsüz ayak ise diğer ayağın yanına getirilir. Kullanımı sırasında küçük adımların atılması çok daha iyi olacaktır. Oturaklı ve tekerlekli olan modellerde hastanın yorulması durumunda ön tekerler kilitlenir ve ardından yürütecin oturma bölümüne hasta oturtulur. Hastanın dinlenmesinin ardından tekrar yürüteç kullanımına devam edilir.
Walker yürüteç yalnızca ameliyatların ardından kullanılmaz. İleri yaşta olan, yürümekte ve ayakta kalmakta zorlanan kişilerin problemlerinden dolayı da yürüteçler kullanılır. Yürüteçlerin merdivenlerde kullanılması mümkün değildir. Bu tarz durumlarda asansör kullanılması çok daha sağlıklı olacaktır.
Yürüteçlerin kullanımının en önemli faydası sağlık sorunları sebebiyle yürüyemeyen ve evden çıkamayan kişilerin bu sorunlarının engellenmesidir. Ameliyat sonrası hastaların ya da ileri yaşta olan kişilerin bu sayede yürüyebilmesi çok daha rahat olmaktadır.

Walker Yürüteç Özellikleri Nelerdir?

Koltuk değneği, baston ya da Walker yürüteç gibi rahatsızlığı olan kişilerin yaşam standartlarını daha üst seviyeye çıkartan, koltuğa ve eve bağımlı kalmadan dışarıya çıkıp rahatlıkla dolaşmasını sağlayan yardımcı malzemeler alırken dikkatli olmak gerekir. Walker yürüteç özellikleri dikkate alınarak bir seçim yapılmalıdır. Alınmış olan malzemenin hızlı bir şekilde paslanmamasını, ayak lastiğinin, tekerleklerinin ve tutacak yerlerinin sağlamlığı son derece önemlidir. Nerede ve ne amaçla kullanılacak olduğu, hastanın beden yapısı, hastanın ameliyatlı, hasarlı, protezli ya da alçılı olan vücut bölümüne göre nasıl rahat edileceğine dikkat edilmelidir.
Walker Yürüteç Kullanımı
Yürüteci doğru bir şekilde kullanabilmek için kullara yana sarkar durumdayken bilekler tutulacak olan yerle aynı hizada ve kollar dirseklerden hafif bükülü olmalıdır.
Yürüteç ile yürürken Walker yürüteç eğer tekerleksizse alt tarafının kaymaz kauçuk malzemeyle yapılmış olması gerekir. Eskimesi durumunda da hızlı bir şekilde değiştirilmelidir.
Yürütecin dört ayağının da aynı boyda olması gerekmektedir.
Yürürken sırt dik olarak konumlandırılmalı ve kambur durulmamalıdır.
Eğer katlanabilir özelliği olan bir yürüteç kullanılıyorsa, kilit kullanımı herhangi bir sorun oluşmaması için iyi öğrenilmelidir.
Tekerlekli Walker yürüteç modellerinde el tutma yerlerinde fren tertibatının olması kullanım açısından çok daha iyi olacaktır.
Erpomed Hastane Ekipmanları San. Tic. Ltd. Şti ‘’Konforlu Yaşam Çözümleri’’ ile siz de hayatınızı konfora kavuşturun. Hastalıklarınız ve problemleriniz size engel olmasın!

Klozet Yükseltici Nedir?

Oturma konusunda sorun yaşayan yaşlı ve hastalar için tasarlanmakta olan klozet yükseltici günümüzde medikal ürünler içerisinde en fazla tercih edilen parçalar arasındadır. Medikal ürünlerin imalatını yapan firmalar tarafınca çeşitli özelliklerde üretilmekte olan klozet yükselticileri özellikli ev kullanımında hasta ve yaşlılara rahatlık sunar.

Tuvalet ya da WC yükseltici olarak piyasada kendisine yer edinmiş bu ürünleri tuvalete geçirilebilen bir aparat olarak kullanmak da mümkündür. Ancak bu tarz aparatlı modelleri daha çok yatağından çıkıp tuvalete gidebilen yaşlı ve hastalar tercih eder. Bu aparatlar, her tuvaletle uyum sağlayabilir. Genellikle kapaklıdır ve oturma yüksekliğini 10-15 cm. kadar uzatabilir. Tabi ki kapaksız versiyonları da mevcuttur. Daha ağır hastalarda ise yanlarında kulp olan klozet yükselticiler tercih edilir. Kol dayama fırsatı sunan bu yükselticiler ise 50-55 cm genişliğindedir. Yan taraflardaki kollar istenildiği zaman çıkarılabilir. Eğer yaşlı ya da hastanın ev içerisinde dolaşması mümkün değilse portatif yükseltici ve tuvaletler gereklidir. İstenilen yere taşınabilen bu klozet yükselticiler portatif tuvalet özelliğindedir. Hasta kaldırılmadan lazımlık çıkarılabilir ve 185 kiloya kadar taşıma özelliğine sahiptir. Genellikle katlanabilir özelliktedir ve kullanıldıktan sonra fazla yer kaplamaz.

Oturma ve kalkma konusunda sorun yaşan yaşlı ya da hasta kişiler varsa tuvalet ihtiyacının giderilebilmesi için klozet yükselticinin alınması gerekir. Medikal firmalarda çeşitli özellikler ile üretilmekte olan bu yükselticilerin en uygunu hastanın gereksinimleri göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Eğer hastanın yaşı ilerlemiş ve tuvalete gitme konusunda sorun yaşıyorsa katlanabilir ve portatif bir klozetin seçilmesi çok daha iyi olacaktır. Yükselticinin yan bölümünde destek olması kullanan kişinin çok daha rahat kullanabilmesine yardımcı olur. Eğer hasta daha genç ve durumu ağır değilse klasik tüm tuvaletlerle uyum sağlayabilen klipsli klozet yükselticiler tercih edilebilir. Sert plastikten üretilmekte olan yükselticilerin kapaksız ve kapaklı olarak farklı seçenekleri bulmak da mümkün. İhtiyaca uygun klozet yükseltici seçimi için doktora danışmak en iyisi olacaktır.

Klozet Yükselticileri Kimler Kullanır?

Hasta ve yaşlıların tuvalet ihtiyaçlarını çok daha rahat şekilde giderebilmeleri adına tasarlanmış olan klozet yükseltici modelleri çeşitli ameliyatlar geçiren ya da tedavi gören hastalar için önerilir. Eğer hasta diz, kalça ya da belinden bir ameliyat geçirmişse, kalça protezi veya total kalça ameliyatı söz konusu ise total diz protezi gerçekleşmiş ise klozet yükseltici kullanımı ameliyatın ardından en fazla dikkat edilmesi gerekli konular arasındadır.

Direk olarak iskelet kemik yapısı ile alakalı ameliyatlarda hastanın ameliyattan sonra ev hayatına adaptasyonu ve hızlı bir iyileşme süreci için dikkat etmeleri gerekir. Düzenli pansumana ve yara bakımına dikkat edilmesinin yanı sıra kişinin 80 dereceden fazla eğilmemesi, otururken öne eğilmemesi, dizlerin kalçalardan yukarı kaldırılmaması, otururken dizler arasındaki aralığın minimum 15 – 20 cm arasında tutulması ve gereğinde oturup kalkarken destek alması gerekir. Tüm bu gerekli tedbirler dikkate alındığında hastanın tuvalet ihtiyacını karşılaması sırasında klozet yükseltici çeşitleri kullanılması önerilmektedir. Hastanın durumuna bağlı olarak doktor en uygun şekilde kullanılacak klozet yükselticisini önerecektir. Bu hastalar için genellikle tüm tuvaletlerde rahatlıkla takılabilecek klipsli yükselticiler yeterli olacaktır. 18 santimetreye kadar yükseltilebilen bu aparat sayesinde hastanın dikkat etmesi gereken tek şey oturup kalkma işleminin tavsiye edildiği şekilde gerçekleştirmektir. Tercihe bağlı olarak yükselticilerin yan bölümünde destek olan modelleri de tercih edilebilir. Bu modeller özellikle de oturup kalkma sırasında destek alması gerekli olan kullanıcılar için birebirdir.

Klozet yükseltici aynı zamanda yaşlı ve yataktan çıkma konusunda sorun yaşayan hastalar için de önerilmektedir. Bunun için de hastalara taşınabilir klozet yükselticileri tavsiye edilmektedir. Bu tür durumlarda kullanan kişinin kalkmasına hiç gerek olmadan lazımlık değiştirilebilir. Genellikle katlanabilir özellikte olması sebebiyle hiç alan kaplamaz ve ihtiyaca göre yatağın belirli bir bölümünde durabilir. Aynı zamanda hastanın sağlığı için de son derece önemlidir. Ayakları geçmeli olan modellerden tercih edilmesi durumunda hastanın boyuna bağlı olarak kolaylıkla ayarlanabilir. Klozet yükseltici modelleri arasında bir seçim yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Klozet Yükseltici Modelleri

Hasta ve yaşlı kişilerin ihtiyaçlarını çok daha rahat bir şekilde giderebilmesi adına tasarlanmış olan klozet yükselticiler tedavi gören ya da belli başlı ameliyat geçiren hastalara önerilir. Medikal ürünler içerisinde en fazla tercih edilmekte olan ürünlerden bir tanesi de klozet yükselticilerdir. Bu yükselticiler yaşlı ve hastanın medikal ve kişisel gereksinimlerine bağlı olarak farklı özelliklerde bulunabilir. Klozet yükselticileri ikiye ayrılmaktadır. Bunlar tuvalete klipsle takılan ve katlanır sandalye şeklindeki klozet yükselticileridir.

Katlanır Sandalye Şeklindeki Klozet Yükselticileri

 • Hastanın kalkmasına gerek olmadan lazımlık kolaylıkla çıkarılabilir.
 • Genellikle metalden üretilmektedir ve bu nedenle çok daha dayanıklıdır.
 • Sandalyenin yan bölümlerinde kollardan destek alınabilecek aparatlar mevcuttur.
 • Hastanın bulunduğu yere rahatlıkla getirilebilir.
 • Katlanabilir özellikte olması sebebi ile odada yer kaplamaz. Seyahat durumunda da rahatlıkla taşınabilir.
 • Ayakları geçmeli olan modellerin yüksekliği kullanıcının boyuna göre rahatlıkla ayarlanabilir.
 • Gerektiği zaman yan kollar çıkarılabilir.
 • Bazı modellerinde yükseltici çıkarılabilir ve tuvalete de konulabilir.
 • Sırt destekli olan modellerde hastanın dengede durması sağlar.
 • Rahat oturup kalkma sağlar.
 • Puf oturma modeli ile konforlu ve rahat bir kullanım sunar.

Standart Tuvalet Yükselticileri

 • Sert plastikten üretilmektedir.
 • Standart tuvaletler ile uyum sağlar.
 • Klozeti 10-15 cm. kadar yükseltir.
 • 185 kiloya kadar taşıma kapasitesi vardır.
 • Kuplu özellikleri ile tuvaletten kayma sorunu yaratmaz.
 • Kapaklı modelleri de mevcuttur.
 • Rahat oturup kalkmayı sağlar.
 • Yan kollardan destek alınabilen aparatlı modelleri de vardır. Bu kollar istenildiği zaman çıkartılabilir.

Farklı modellerdeki tuvalet yükselticileri seçilirken yaşlının ya da yaşlının durumunun göz önünde bulundurulması gerekir. Ağır hastaların kullanması gereken durumlarda taşınabilir sandalye modellerin seçilmesi daha kullanılır olacaktır. Normal durumdaki hastalar için ise standart klozet yükselticinin seçilmesi daha iyi olur. Hasta ve yaşlı kişinin kullanımının en rahat şekilde olması için doktora danışarak seçilmesi gerekir.

Erpomed Olarak Ürettiğimiz Ürün Çeşitlerimiz

Hastane Yatakları,Hasta yatakları,Hasta yatağı,Doğum Yatakları,Jinekoloji Masaları,Sedyeler,Wolker,
Wolker yürüteç,Katlanır yürüteç,Katlanır klozet,Revir odası,Revir malzemeleri,Muayene masası,Kan Alma Koltukları,Klozet yükseltici,hastaneEkipmanları,Ev tipi hasta yatağı,Gaziantep hastane ekipmanları,hasta yatağı imalatı,Motorlu hasta yatağı,Kumandalı hasta yatağı,Elektronik hasta yatağı,Ahşap hasta yatağı,iki motorlu hasta yatağı,Üç motorlu hasta yatağı,Dört motorlu hasta yatağı,Yoğun bakım yatağı,Full abs hasta yatağı,Abs başlık hasta yatağı,Ekonomik hasta yatağı,Ayarlı hasta yatağı,Lazımlıklı hasta yatağı,Walkerlar,Walker,Walker Fiyatı,Walker Fiyatları, Walker Çeşitleri, Yürüteçler,Yürüteç Çeşitleri,Yürüteç Fiyatları,Kaliteli Walkerler.

Bizi Arayın